Ranastøngji/Ranastongji 1900 moh - Topp20 Hemsedal
Bilder
Oversikt
Vi anbefaler alle å gå denne turen når dere her i Hemsedal. Du får en fantastisk utsikt over Hydalen, Vavatn og fjellene mot Jotunheimen. Husk gode sko!
Beste måneder
Hvordan komme seg frem
Fra Tuv, ta inn mot Grøndalen og til høyre opp Hydalsvegen (bomvei ca. kr 50,-/kortbet.). Ved enden av Vavatn har veien en skarp høyresving (ved Vabuleino). Der er det p-plass og skilt til Ranastøngji. Følg fin sti langs bekken.
Parkering
Parkerings plass. Bom med 90kr via kort.
Sikkerhet
Det er en tur hvor du må krysse elven uten bru, så husk å ha godt fottøy på turen.
Tips
Dette er en tur som du må gjøre i Hemsedal om du er i god form. Tar du med kart og kompass kan du gjøre dette til en rundtur.
Beskrivelse
For å komme til denne turen kjører du igjennom Grøndalen og opp fjellet mot Harahorn og innsjøen Vavatn. Området på høyfjellet er ett beiteområde på sommeren med nye og gamle hytter. Det er mange kuer, sauer og reinsdyr her så hold hunden i bånd.
Du starter turen langs bekken Lysebåtten. Følg blå merkning til du skal krysse elven. Det er ingen bru over bekken så du kan velge mellom å gå igjennom elven eller hopp over på steinene. Husk at det er ingen skam i å snu om vann-nivået er for høyt - det er mange vakre turer i området.
Halveis opp, blir stien mindre klar da toppen av fjellet et fylt av steiner og du følger varder oppover fjellet til toppen.
På toppen, 1900 moh, får du fantastisk utsikt over Hemsedalsfjella, Hurrungane, Jostedalsbreen og Jotunheiemen. Rett bak toppen ligger en helt spesiell «canyon» med et loddrett fall på ca. 600 m. Flott å kombinere med en tur videre til landskapsvernområdet Hydalen.